Kendi Kendini Taşıyan Baca Sistemleri SSS
Kullanım Alanları
Avantajları
Kendi Kendini Taşıyan Baca Sistemleri SSS

Kendi kendini taşıyan baca sistemleri, genellikle endüstriyel tesislerde, fabrikalarda, santrallerde, arıtma tesislerinde, toplu konutlar da ve ya alış veriş merkezlerinde kazan dairesinin ana binadan uzak olduğu uygulamalarda kullanılan tek ve ya çift cidarlı , zeminden ankrajlı ve hiçbir yere dayanmadan inşa edilen serbest duran baca sistemleridir. İç cidarlı , zeminden ankrajlı ve hiçbir yere dayanmadan inşa edilen serbest duran baca sistemleridir. İç cidar H0 ( sıfır ) sızdırmazlık sınıfına uygun flanşlı ve ya komple kaynaklı olarak imal edilir. İç cidar üzeri taş yünü yada seramik esaslı izolasyon ile kaplanabilir. Isı geçirgenliği düşüktür. İçerisinden geçen baca gazının sıcaklığı dış ortama iletilmediğinden yoğuşma düşük, baca verimliliği yüksektir. Taşıyıcı cidarlar ise çelik malzemeden, kalınlıkları statik şartlara göre hesap edilerek imal edilmektedir.

Bacaya, dış cidarların atmosfer şartlarından korunması için epoxy uygulaması ve ya paslanmaz çelik giydirme yapılabilmektedir. Sistem 1000°C sıcaklığa kadar, ıslak (W) ve ya kuru (D) çalışabilmektedir.

Kullanım Alanları

Doğalgaz ,LPG, fuel oil , katı yakıt ve ya bio yakıt yakan ısıtma , kızfın yağ ve buhar kazanları
Kojenerasyon, jeneratör ve türbin sistemleri
Endüstriyel tesislerde proses gazı atma taşıma sistemleri
Teshin merkezleri

Avantajları
  • Farklı yakıt türlerinde standartlara uygun kullanım (katı, sıvı, doğalgaz, bio yakıt)
  • Hızlı ve kolay montaj
  • Taşıyıcı dış bacada sıcaklık olmadığı için ankraj bulonlarında sıcaklıktan dolayı deformasyonlar oluşmaz
  • Asit içeren korozif baca gazları taşıyıcı olmayan iç bacadan taşındığı için, bacanın statik yapısında zaman içinde zayıflama olmaz
  • Fabrikasyon ve endüstriyel çözüm
Menü